piątek,

Piątek, III Tydzień Wielkanocny

Ewangelia św. Łukasza podaje wiele informacji o Janie Chrzcicielu. Był on synem kapłana Zachariasza i Elżbiety. Jego narodzenie zapowiedział ojcu archanioł Gabriel, ukazując się podczas składania ofiary kadzielnej. Jan został uświęcony w łonie matki, gdy nawiedziła ją Maryja. Urodził się w Judei na pół roku przed narodzeniem Chrystusa - tradycja mówi, że stało się to w miasteczku Ain-Karim (7 km od Jerozolimy). Wcześnie udał się na pustynię Judzką, gdzie prowadził życie pokutne. Nad Jordanem przygotowywał ludzi na przyjście Jezusa. Ukazał Go nazywając "Barankiem Bożym". Z uczniów świętego Jana rekrutowali się pierwsi apostołowie. W roku 32 n.e. święty Jan Chrzciciel wyrzucał Herodowi II Antypasowi, władcy Galilei, ze po oddaleniu prawowitej żony związał się z Herodiadą, żoną swego brata Filipa. Za jej namową król uwięził świętego w twierdzy Macheront, a później skazał na śmierć przez ścięcie. Uczniowie pochowali ciało męczennika w bliżej nieokreślonym miejscu. Kult świętego Jana Chrzciciela bardzo szybko rozpowszechnił się w młodym kościele. Wzniesiono wiele świątyń pod jego wezwaniem. Jedną z nich jest nasz parafailny kościół.